Search
Close this search box.
دکتر امیرحسین جلالی

آنژیوگرافی قلب و نحوه انجام آن

به کمک تست آنژیوگرافی قلب می توان بیماری های قلبی را شناسایی کرد به این صورت این دستگاه به بررسی میزان گرفتگی رگ ها و عروق کرونر ( وظیفه رساندن اکسیژن و مواد مغذی به قلب ) می پردازد. اگر مسیر عروق کرونری با رسوب چربی ها تنگ یا مسدود شود، جریان خون به سمت قلب با مشکل مواجه می شود و همین موضوع سلامتی فرد را به خطر می اندازد. توجه داشته باشید که آنژیوگرافی قلب یکی از راه های موثر در درمان گرفتگی عروق می باشد. اگر می خواهید تا اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع بدست آورید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب چیست؟

آنژیوگرافی قلب با استفاده از دستگاه آنژیوگرافی که منبع اشعه ایکس می باشد جهت تصویر برداری  مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به اینکه اشعه ایکس در برخورد با بافت نرم بدن به آسانی عبور کرده اما در برخورد به بافت های سفت، متناسب با درجه سختی و نوع بافت، جذب بدن شده و تصاویری با مناطق سیاه رنگ ایجاد می کند.

با در نظر گرفتن اینکه قلب و عروق جزء بافت های نرم محسوب می شوند و اشعه ایکس به راحتی از آن ها عبور می کند، نمی تواند تصاویر مشخصی از جریان خون ارائه دهد؛ به همین دلیل برای دریافت تصاویر واضح از موادی که بتواند اشعه ایکس را جذب کند، استفاده می شود.

با تزریق این مواد به داخل رگ ها و حفره ها، تصویر برداری امکان پذیر خواهد بود همچنین اگر مواد تزریقی به برخی از نواحی نرسد نشان دهنده انسداد یا گرفتگی رگ ها خواهد بود.

متد انجام آنژیوگرافی

آنژیوگرافی با استفاده از یکی از شریان های اصلی مانند کشاله ران یا مچ دست انجام می شود، به این صورت که از طریق یکی از این رگ ها و به وسیله لوله های بلند و تو خالی به نام کاتتر به سمت قلب هدایت می شود.

کاتترها تنوع بسیاری دارند و هر یک از آن ها به منظور خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. کاتتر های مخصوص آنژیوگرافی به طور معمول یک متر با قطر 2 میلی متر هستند.

آنژیوگرافی قلب چقدر طول می کشد؟

به طور کلی آنژیوگرافی قلب در مدت زمان کوتاهی حدود 40 دقیقه طول می کشید، پس از  کاتتریزاسیون و آنژیوگرافی عروق کرونر، نبض و فشار خون مورد بررسی قرار می گیرد، در صورتی که از شریان کشاله ران جهت آنژیوگرافی استفاده شده باشد، فشاری به مدت حداقل ده دقیقه توسط پرستار وارد می شود تا پس از برداشتن کاتتر و غلاف، خونریزی ایجاد نشود. اما اگر کاتتر از طریق شریان مچ دست عبور کرده باشد، فشار توسط یک کاف کوچک در اطراف مچ و کم کم طی چند ساعت کاهش پیدا می کند.

نکته: اگر آنژیوگرافی از طریق شریان مچ دست انجام شده باشد، فرد می تواند فورا بنشیند و یا حرکت کند.

همه چیز در مورد نارسایی قلبی

انواع روش های آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب را به روش های مختلفی انجام می دهند که از انواع آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آنژیوگرافی قلب از طریق دست

افرادی که آنژیوگرافی قلب را از طریق دست انجام می دهند، آن را در مدت زمان کوتاهی انجام  داده،بطوری که حتی ممکن است فرد در همان روز مرخص شود، به این صورت که پرستار پس از انجام آنژیوگرافی میزان خونریزی را بررسی کرده و در صورت نبودن هیچ مشکلی اجازه مرخص شدن را به بیمار می دهد؛ یکی از مهم ترین توصیه ها در رابطه با آنژیوگرافی از راه دست این ست که حتما یک نفر را به عنوان همراه کنار خود داشته باشد تا در صورت وجود هر گونه مشکلی بتواند به شما کمک کند.

توجه داشته باشید، احساس خستگی، کبودی یا درد محل زخم ممکن است تا چند روز پس از انجام آنژیوگرافی باقی بماند که یک موضوع کاملا طبیعی است.

آنژیوگرافی قلب از طریق پا

ممکن است افرادی که آنژیوگرافی از طریق پا انجام می دهند کمی دیرتر مرخص شوند و لازم است در شب اول یک نفر حتما کنار آن ها باشد. افرادی که عمل آنژیوگرافی قلب از طریق پا انجام می دهند، پس از انجام عمل ممکن است احساس خستگی داشته باشند یا محل زخمشان تا چند روز دردناک و کبود باشد که کاملا طبیعی می باشد.

آنژیوگرافی قلب با لیزر

آنژیوگرافی قلب با لیزر یکی از روش های آنژیوگرافی می باشد که در آن به جای استفاده از لوله های مخصوص از لیزر جهت از بین بردن گرفتگی رگ ها استفاده می هم شود که نسبت به متدهای قدیمی از مزیت هایی برخوردار است و مستلزم صرف هزینه بیشتری نیز می باشد،که البته برای همه موارد قابل انجام نمی باشد. توجه داشته باشید، تشخیص روش آنژیوگرافی قلب با مراجعه به بهترین دکتر آنژیوگرافی قلب در تهران مشخص خواهد شد.

مهم ترین نکاتی که باید بعد از آنژیوگرافی رعایت شود.

زمانی که آنژیوگرافی قلب را انجام دادید، مستلزم رعایت نکاتی می باشید که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

✅ استراحت یکی از مواردی است که کمک زیادی به بهبود وضعیت بیمار می کند، بنابراین تا حد امکان استراحت کنید.

✅ سعی کنید از ایستادن بیشتر از چند دقیقه خودداری کنید.

✅ از بلند کردن اجسام سنگین در هفت روز اول پرهیز کنید.

✅ در صورتی که علائمی مانند تورم، قرمزی، گرما یا ترشح از محل زخم مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید چرا که ممکن است زخم دچار عفونت شده باشد.

✅ جهت پاک شدن کنتراست در بدن،  نوشیدن مایعات را خصوصا در هشت ساعت اول ،فراموش نکنید. 

اگر می خواهید تا با بیشتر در مورد مراقبت های بعد از آنژیوگرافی بدانید حتما این مقاله از سایت را مطالعه کنید.

سوالات متداول

آنژیوگرافی قلب کودکان چگونه انجام می شود؟

احتمالا پیش از این تصور می کردید که آنژیوگرافی مختص افراد بزرگسال جهت تشخیص گرفتگی رگ ها می باشد و از شنیدن آنژیوگرافی قلب کودکان متعجب شده اید, اما باید بگوییم که انجام آنژیوگرافی قلب در هر سنی ممکن است. برخی از کودکان به دلیل بیماری قلبی مادرزادی که دارند، نیاز به انجام عمل آنژیوگرافی قلب دارند تا از این طریق مشکل و بیماریشان بررسی شود.

آیا آنژیوگرافی قلب خطرناک است؟

انجام آنژیوگرافی قلب به طور مشخص خطری ندارد اما ممکن است برخی افراد به ماده هایی که برای انجام این عمل استفاده می شود، حساسیت داشته باشند و دچار ایست قلبی شوند. توصیه می شود جهت پیشگیری از این مشکل، حتما آزمایشات مربوط به آنژیوگرافی را انجام دهید.

هزینه آنژیوگرافی قلب در سال 1402 چقدر است؟

هزینه آنژیوگرافی به عواملی مانند تعداد رگ های گرفته شده و نوع عمل بستگی دارد و نمی توان برای آن مبلغ مشخصی در نظر گرفت. بنابراین بهترین راه مشاوره با پزشک می باشد تا هم تعداد رگ های گرفته شده و هم نوع عمل مشخص شود، در نهایت هزینه آنژیوگرافی مشخص می شود. 

کلام آخر

در این مقاله به توضیحات کامل و جامعی در رابطه با آنژیوگرافی قلب که با انجام آن به تشخیص و بررسی اختلالات قلبی منجر می شود، پرداختیم. در صورتی که در زمینه آنژیوگرافی سوالی دارید می توانید در بخش انتهایی مقاله آن را مطرح نمایید.

دکتر امیرحسین جلالی

دکتر امیرحسین جلالی

فوق تخصص جراحی قلب و عروق
فلوشیپ جراحی بیماری های مادرزادی قلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا