Search
Close this search box.
دکتر امیرحسین جلالی

مهم ترین اقدامات بعد از آنژیوگرافی قلب

ما در این مقاله می خواهیم تا در مورد مراقبت های بعد از آنژیوگرافی قلب صحبت کنیم چرا که اگر بعد از این عمل که به منظور بررسی و گرفتگی رگ های قلبی انجام داده می شود، مراقبت های لازم رعایت نشوند، می تواند برای فرد خطراتی را به همراه داشته باشد؛ توجه داشته باشید که اقدامات مراقبتی در حالت کلی از دو دسته یعنی در منزل و دیگری در بیمارستان تشکیل شده است که در ادامه به طور مفصل در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

مهم ترین نکات بعد از آنژیوگرافی قلب

بعد از آنژیوگرافی قلب چه نکاتی باید رعایت شود؟

توجه داشته باشید که این موضوع از مهم ترین بخش ها بعد از آنژیوگرافی قلب محسوب می شود، داشتن اطلاعات کافی در مورد دارو های مصرفی و نتایج حاصل از آزمایش امری ضروری است که بیمار باید از آن مطلع باشد.

از جمله مهم ترین نکاتی که بعد از آنژیوگرافی به دلیل مصرف دارو و مسکن باید رعایت شوند به شرح زیر می باشد:

  • در ساعت های ابتدایی لازم است تا از رفتن به سرکار یا تصمیم گیری های خاص، اجتناب کنید ،چرا که هنوز تحت تاثیر داروهای بی هوشی هستید.
  • انجام ورزش و میزان فعالیت بدنی، با نظر پزشک،بر اساس شرایط قلبی هر فرد صورت گرفته و به تدریج افزایش خواهد یافت.
  • برای انجام آنژیوگرافی، پزشک برای شما از کاتتر استفاده می کند، با وجود چنین شرایطی لازم است تا از خم کردن دست و یا اندام تحتانی خود،که از آن کاتتر وارد شده،خودداری کنید؛ علاوه بر آن پانسمان استفاده شده برروی محل ورود کاتتر ،لازم است،حداقل 1 الی 2 روز نگه داری و بعد از آن برداشته شود.
  • به هیچ عنوان تا زمانی که پزشک تجویز نکرده است فعالیت های بدنی سنگین و پر فشار را انجام ندهید.
  • در صورت داشتن درد یا ورم استفاده از کمپرس یخ پیشنهاد می شود که آن را به مدت 10 الی 20 دقیقه برروی محل مورد نظر قرار دهید.
  • استحمام بعد از آنژیوپلاستی بهتر است تا 24 الی 48 ساعت بعد از عمل باشد ولی توجه داشته باشید که به صورت سرپایی و کوتاه این کار را انجام دهید.
  • داشتن کمی خونریزی از محل تحت درمان کاملا طبیعی است ولی اگر خونریزی شدید بود حتما دراز بکشید و برای مدت زمان کوتاهی محل مورد نظر را فشار دهید تا خونریزی قطع شود.
  • در صورت نیاز به مصرف داروهای رقیق کننده خون حتما با پزشک خود مشورت کنید.

تغذیه مناسب بعد از آنژیوگرافی قلب

رعایت یک رژیم غذایی مناسب بعد از آنژیوگرافی اهمیت بالایی دارد از همین رو نکات تغذیه ای زیر را حتما رعایت کنید:

✅ مصرف مایعات زیاد به منظور خروج ماده حاجب اشعه ایکس،که هنگام تصویربرداری استفاده می شود،  لازم و ضروری است، ولی در بعضی از افرادی که بیماری های قلبی و کلیوی دارند بهتر است حتما در مورد این موضوع با پزشک خود مشورت نمایند.

✅ استفاده از روغن های مفید نظیر سویا و زیتون بعد از عمل مفید است.

✅ حتما مصرف میوه و سبزیجات را در وعده های غذایی خود قرار دهید، ولی برای اینکه هیچ مشکلی برای شما ایجاد نشود بهتر است تا حتما با بهترین دکتر آنژیوگرافی قلب صحبت نمایید.

✅ مصرف نمک و سبزیجات را حتما محدود کنید چرا که افزایش سدیم می تواند مشکلات قلبی،همانند فشارخون بالا و ورم اندام و… را تشدید کند.

✅ غذاهای فست فودی چون با افزایش کلسترول خون و سدیم همراه هستند می تواند منجر به ایجاد مشکلات قلبی شوند.

داشتن سفر هوایی بعد از آنژیوگرافی

از دیگر نکات مراقبتی بعد از آنژیوگرافی، نداشتن هیچ گونه سفر هوایی بعد از عمل است ولی در بعضی از افراد، با لحاظ کردن شرایطی حدود 2 روز بعد از عمل امکان پرواز کردن با هواپیما وجود دارد.

نکته: افرادی که دچار حمله قلبی شدید بدون عارضه شده اند بهتر است تا پرواز را 3 تا 10 روز به تعویق بیاندازند. همچنین در بعضی از مواقع که حمله قلبی جدی تر است لازم است تا پرواز 4 الی 6 هفته بعد انجام شود.

رانندگی کردن

به دلیل مصرف دارو های بی هوشی بهتر است به هیچ عنوان بلافاصله بعد از عمل خود رانندگی نکنید، چرا که انجام این کار نیازمند داشتن تمرکز کافی است. از همه مهم تر چون پزشک برای شما داروهای بی حسی و بی هوشی  تزریق کرده است انجام این کار می تواند خطرناک باشد.

مناسب ترین زمان انجام این کار براساس شرایط هر فرد حداقل یک هفته بعد از عمل می باشد.

 کلام آخر

ما در این مقاله شما را با مهم ترین مراقبت های بعد از آنژیوگرافی آشنا کردیم توجه داشته باشید که تمامی این نکات در جلسه مشاوره با پزشک به طور مفصل به شما توضیح داده می شود، تا بعد از عمل با هیچ نوع مشکلی مواجه نشوید ولی اگر سوالی در رابطه با این موضوع دارید می توانید در بخش انتهایی مقاله آن را مطرح نمایید.

دکتر امیرحسین جلالی

دکتر امیرحسین جلالی

فوق تخصص جراحی قلب و عروق
فلوشیپ جراحی بیماری های مادرزادی قلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا