Search
Close this search box.
دکتر امیرحسین جلالی

مراقبت های بعد از عمل آئورت قلب

مراقبت های بعد از عمل آئورت قلب یکی از حساس ترین مواردی است که افراد باید بعد از انجام این نوع جراحی به آن ها توجه داشته باشند. برخی افراد اصلا به نکات مراقبتی اهمیت نمی‌دهند اما باید بدانند که با این کار، عمر خود را می‌کاهند. در این مقاله به برخی از مراقبت های بعد از جراحی آئورت اشاره خواهیم داشت و توصیه داریم که حتما در این باره بعد از عمل خود جست و جوی لازم را از جراح انجام دهید.

مراقبت های ضروری بعد از عمل آئورت قلب

در تمامی مواردی که افراد جراحی آئورت قلب انجام میدهند، سپس یک روز کامل یا حتی دو روز را بسته به شرایط خود در مراقبت های ویژه بیمارستان می ماند و مراقبت های اولیه در این بخش انجام میشود اما برخی از نکات نیز مربوط به بعد از این زمان است و باید حتما جدی در نظر گرفته شود. در ادامه به برخی از مهمترین آن ها اشاره خواهیم داشت.

مراقبت های بعد از عمل ائورت
  • برخی از نکات مراقبتی مربوط به سوند برای تخلیه ادرار است که اغلب افراد با آن آشنایی دارند.
  • به طور مداوم فشار خون و ضربان قلب و میزان اکسیژن خون خود را با استفاده از دستگاه های مختلف بررسی کنید.
  • در صورتی که حس کردید، علامتی از عفونت مشاهده کردید حتما به جراح خود اطلاع دهید.
  • خیلی زود پیاده روی را شروع نکنید و حتما این کار را با اجازه پزشک شروع کنید. حتما در نظر داشته باشید که پیاده روی را بسیار آهسته انجام دهید و این کار را طولانی مدت انجام ندهید و به مرور زمان این مقدار زمانی را افزایش دهید.
  • در صورت انجام تمرینات بهبود تنفس باید آن ها را در کمال آرامش و آهسته انجام دهید و اجازه بالا رفتن ضربان قلب را به خود ندهید.
  • بعد از این جراحی به معاینات مداوم و منظم خصوصا در ابتدای انجام این عمل نیاز دارید. بنابراین این مورد را جدی بگیرید و در زمان لازم و تعیین شده به پزشک خود مراجعه کنید و این مسئله را پشت گوش نندازید.
  • رژیم غذایی خود را مراقبت کنید و سیگار نکشید. غذاهای چرب را برای مدت طولانی مصرف نکنید و استرس و اضطراب و دغدغه های زندگی خود را طوری مدیریت کنید که بر سلامت قلب ما و نتیجه جراحی تاثیر نگذارد و موجب افزایش ضربان قلب مداوم شما نشود.

رژیم غذایی بعد از عمل آئورت قلب

رژیم غذایی بعد از عمل آئورت قلب بسیار مهم و حساس است. اغلب افراد امروزه سبک غذایی نادرستی دارند و اکثر موارد قلبی که برایشان به وجود می‌آید، به دلیل عادات بد غذایی و اضطراب های ناگهانی و بیش از اندازه است. شما باید توجه داشته باشید که هیچ غذای چربی بعد از این عمل نباید استفاده کنید. یکی از مهمترین مراقبت هیا بعد از عمل آئورت قلب همین مورد سبک غذا است. شما باید در این  زمان نقاهت و مادام العمر در مصرف فست فود رعایت لازم را داشته باشید و غذاهایی استفاده کنید که چربی اشباع نداشته باشند. برای مصرف انواع مکمل ها بعد از عمل آئورت حتما با جراح مشورت کنید و خودسرانه اصلا این دارو های مکمل و ویتامینی را مصرف نکنید.

بستن کمربند بعد از عمل آئورت

حتما بستن کمربند بعد از عمل آئورت قلب از جانب پزشک به بیمار توصیه می‌گردد. توجه کنید که شما حداقل باید به مدت 3 ماه این کمربند را استفاده کنید بنابراین در این زمینه دقت کنید تا عوارضی برای خود به وجود نیاورید. کمربند را زیاد سفت نبندید تا جناغ فشار زیادی بر سینه و قلب وارد نکند.

به پهلو خوابیدن بعد از عمل آئورت قلب

گاهی به بیماران که این عمل را انجام داده اند، توصیه میشود تا حتما به پهلو بخوابید و یا به سمت قلب نخوابید. این ها موارد و مسائلی هستند که حتما باید توسط جراح قلب به بیمار ذکر شوند و اگر در این مورد سوالی وجود دارد حتما باید از بهترین متخصص قلب پرسیده شود زیرا ممکن است بنا به دلیلی یکپزشک همچین موردی را صلاح نبیند.

دکتر امیرحسین جلالی

دکتر امیرحسین جلالی

فوق تخصص جراحی قلب و عروق
فلوشیپ جراحی بیماری های مادرزادی قلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا