Search
Close this search box.
دکتر امیرحسین جلالی

عمل سوزاندن رگ قلب (ابلیشن قلب)

عمل سوزاندن رگ قلب، به عنوان یکی از روش‌های درمان آریتمی (ریتم نامنظم قلب) شناخته می‌شود. همانطور که می‌دانید؛ امروزه افراد زیادی درگیر این بیماری قلبی هستند در صورتی که شما نیز به آریتمی قلبی دچار هستید و از دارو درمانی نتیجه مطلوبی را دریافت نکرده اید با توجه به شرایط، به احتمال زیاد پزشک این روش درمانی را برای شما انتخاب می کند. اگر می خواهید تا با این روش بیشتر آشنا شوید حتما تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

عمل سوزاندن رگ قلب یا ابلیشن قلب چیست؟

امروزه عمل سوزاندن رگ قلب، یک روش به هدف درمان ریتم غیرطبیعی و نامنظم قلب است. به گونه‌ای که شما حس بال‌زدن در قفسه سینه خود دارید. در زمان مراجعه به پزشک ایشان با هدف درمان این بیماری، داروهایی را به شما تجویز می کند، اما هنگامی که مصرف دارو کارآمد نباشد؛ عمل ابلیشن قلب انجام می‌شود. دقت داشته باشید که این عمل غیر تهاجمی می باشد ولی در بعضی از مواقع ممکن است به شکل جراحی قلب باز انجام داده شود.

جراح در عمل سوزاندن رگ قلب، زخم‌های کوچکی را در قلب به کمک انرژی گرما یا سرما، ایجاد می‌کند و به دنبال آن، سیگنال‌های الکتریکی نامنظم مسدود شده و مشکلات ریتم قلب را بهبود می بخشد. در اغلب اوقات، پزشک از یک لوله نازک و انعطاف‌پذیر به نام کاتتر، برای انجام این عمل کمک می‌گیرد.

انواع روش‌های عمل سوزاندن رگ قلب

این روزها برای انجام عمل ابلیشن قلب، روش‌های متعددی وجود دارد یعنی در بعضی از مواقع تکنیک کم‌تهاجمی یعنی استفاده از کاتتر را پیشنهاد می دهد و در برخی مواقع نیز به انجام جراحی ابلیشن قلب و گاهی باید عمل ترکیبی صورت بگیرد. این روش‌ها عبارتند از:

🔸ابلیشن قلب با کاتتر: این روش بسیار رایج بوده و کاتتر به کمک رگ‌های خونی وارد می‌شود. این احتمال وجود دارد که برای انجام عمل و حرکت کاتتر، از سیستم روباتیک کمک گرفته شود.

🔸 ابلیشن قلب با جراحی: این تکنیک جزو عمل قلب باز شناخته می‌شود؛ در این روش می‌توان از لاپاراسکوپی کم‌تهاجمی استفاده کرد، به طور معمول، هنگامی نیاز به انجام جراحی باشد از این روش همزمان استفاده می شود. در نظر داشته باشید که معمولا امکان انجام این جراحی به‌تنهایی وجود ندارد.

🔸 روش ترکیبی: در این تکنیک، استفاده از کاتتر با جراحی توراکوسکوپی همزمان با هم انجام داده می شود. برای انجام این عمل لازم است که چندین برش روی قفسه سینه یا شکم بیمار صورت بگیرد. سپس لوله ای نازک برای دسترسی به قلب وارد می شود؛ توجه داشته باشید که این روش را مینی ماز نیز می گویند.

مهم‌ترین علت انجام عمل سوزاندن رگ قلب

عمل سوزاندن رگ قلب، فرایندی است که با هدف اصلاح مشکلات ضربانی قلب انجام داده می شود. در هنگام تپش قلب، لازم است که پالس‌های الکتریکی منقبض کننده، مسیرهای دقیقی را در قلب، طی کند. هر نوع اختلال در این پالس‌ها، ممکن است که سبب آریتمی یا غیر عادی شدن ضربان قلب بشود. همچنین در بعضی از مواقع نیز می‌توان این ناهنجاری‌های ضربانی را به کمک عمل ابلیشن قلبی درمان نمود.

نکته: این عمل معمولا در نقش گزینه اول درمانی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

زمان انجام جراحی سوزاندن رگ قلب

کوتاه‌ترین مدت زمان انجام این جراحی ۱۵ دقیقه است. البته اگر فرایند انجام آن، مقداری پیچیده‌ و دشوارتر باشد؛ ممکن است بین ۳ الی ۴ ساعت نیز طول بکشد چرا که معمولا آماده‌سازی های قبل از عمل و ریکاوری پس از ابلیشن قلب، مقداری زمان‌بر خواهد بود.

در زمان مراجه به بهترین جراح قلب در تهران در ابتدا بیمار را معاینه کرده بعد از درمان نیز لازم است تا برای چند ساعت حتما تحت نظر پزشک باشند. 

زمان انجام جراحی سوزاندن رگ قلب

نتایج حاصل از عمل سوزاندن قلب

پس از انجام این عمل، نشانه‌های کاهش یا رفع علایم ریتم نامنظم قلب را مشاهده می‌کنید. در اکثر اوقات، کیفیت زندگی پس از عمل سوزاندن رگ قلب بهبود می یابد اما باید اشاره کنیم که احتمال بازگشت مجدد آریتمی قلب وجود دارد.

در صورت بروز چنین شرایطی پزشک ممکن است انجام جراحی مجدد را پیشنهاد دهد یا حتی از دیگر روش های درمانی استفاده نماید ولی این موضوع بسته به شرایط فرد انتخاب می شود.

📌 نکته: بعد از عمل ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشید که حتما باید طبق دستور پزشک باشد و به هیچ عنوان دارویی را بدون دستور پزشک مصرف نکنید.

سوالات متداول

آیا احتمال دارد که عمل ابلیشن قلبی سبب سوراخ شدن قلب شود؟

سوراخ شدن قلب معمولا در ابلیشن فیبریلاسیون دهلیزی شایع است.

تپش قلب پس از عمل جراحی سوزاندن رگ قلب، طبیعی است؟

گفتنی است که بهبودی کامل پس از انجام این عمل، حدود ۶ الی ۸ هفته به طول می‌انجامد، در طول این مدت، امکان دارد که برخی مواقع، تپش قلب یا آریتمی قلبی را تجربه کنید. در صورتی که این مشکل شدید باشد لازم است تا حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا عمل سوزاندن رگ قلب درد دارد؟

شما در هنگام انجام این عمل، دردی را حس نمی‌کنید. البته اگر بیهوش نباشید، احتمال دارد که ناراحتی خفیفی در قفسه سینه خود، تجربه کنید دقت داشته باشید که این حالت پس از خارج‌ کردن کاتتر به طور کامل رفع می شود.

کلام آخر 

اگر ضربان قلب شما نامنظم است و داروهای مختلف، تاثیری در درمان آن ندارد؛ بایستی برای انجام یکسری آزمایش‌ها و انتخاب گزینه درمانی مناسب حتما به یک جراح قلب با تجربه مراجعه نمایید چرا که ایشان بسته به شرایط شما درمان مناسب را انتخاب می کند یکی از این روش‌ها، عمل سوزاندن رگ قلب باشد که به طور کامل و مفصل در مورد آن صحبت کردیم؛ در صورت داشتن هر گونه سوالی در بخش انتهایی مقاله مطرح نمایید.

دکتر امیرحسین جلالی

دکتر امیرحسین جلالی

فوق تخصص جراحی قلب و عروق
فلوشیپ جراحی بیماری های مادرزادی قلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا