Search
Close this search box.
دکتر امیرحسین جلالی

مراقبت های بعد از عمل پیوند قلب

مراقبت های بعد از پیوند قلب برای بیماران اهمیت فراوانی دارد و اگر رعایت نگردند نیز احتمال بروز آسیب هایی وجود دارد. پس از پیوند قلب، بیماران معمولاً به ۱ تا ۲ هفته بستری در بیمارستان نیاز دارند. هنگامی که از بیمارستان مرخص شوید، معمولاً شش تا هشت هفته طول می کشد تا عضلات سینه و قفسه سینه شما به روال عادی بازگردند. در این مقاله ما قصد داریم موارد مهمی را که باید بعد از عمل جراحی پیوند قلب رعایت کنید را به شما معرفی کنیم.

مراقبت های بعد از پیوند بافت قلب

مراقبت های بعد از پیوند قلب نیز دارای اهمیت فراوانی هستند و نمی‌توان آن ها را نادیده گرفت.

مراقبت های بعد از پیوند قلب
 • نبض شما نشان می دهد که آیا ضربان قلب شما در محدوده ایمن است یا خیر. از پزشک خود بپرسید که محدوده سالم برای شما چیست. به طور کلی، اگر نبض شما نامنظم است، یعنی بیش از 110 ضربه در دقیقه یا کمتر از 60 ضربه در دقیقه، باید با پزشک خود تماس بگیرید.
 • وزن خود را یادداشت کنید و آن را در قرارهای بعدی خود بیاورید. افزایش ناگهانی وزن شما اغلب می‌تواند نشان دهنده این باشد که قلب شما آنطور که باید کار نمی کند یا ممکن است مشکل کلیوی داشته باشید. اگر 1 کیلوگرم یا بیشتر در یک روز یا 2 کیلوگرم یا بیشتر در یک هفته اضافه کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • هنگامی که به خانه آمدید، به مصرف داروهای قلب، دیابت و فشار خون و همچنین سایر داروهای تجویز شده ادامه دهید. اگر فکر می کنید که باید مصرف دارو را متوقف کنید، قبل از هر گونه تغییر با پزشک خود صحبت کنید.
 • قرار ملاقات های پزشکی پس از جراحی برای نظارت بر وضعیت قلب شما مهم است. مطمئن شوید که برای قرار ملاقات هر گونه اطلاعاتی را که ممکن است برای پزشک مهم باشد را همراه داشته باشید.
 • اگر درد قفسه سینه‌ای را تجربه می‌کنید که ناشی از تهوع یا استفراغ نیست، تنگی نفس، سردرد شدید که از بین نمی‌رود، یا درد در فک‌، دندان‌ها، بازوها یا گوش، بلافاصله با پزشک خود، یا اورژانس تماس بگیرید.
 • تا 1-2 ساعت بعد از غذا از ورزش خودداری کنید و زمانی که دما یا آب و هوا باعث اذیت شدن شما می شود در فضای باز پیاده روی نکنید. اگر احساس خستگی شدید، تنگی نفس یا سرگیجه دارید، فوراً استراحت کنید و برای روز بعد، مسافتی را که پیاده روی می کنید کاهش دهید. اگر احساس درد قفسه سینه، تهوع یا استفراغ، سردرد یا درد در فک، دندان، بازو یا گوش داشتید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید و راه رفتن را از سر نگیرید مگر اینکه پزشک تایید کند. اکثر بیماران باید حداقل یک ماه پس از جراحی حداقل 1-1.5 مایل در روز راه بروند.

تغذیه بعد از عمل پیوند قلب

پس از پیوند قلب، ممکن است لازم باشد رژیم غذایی خود را برای حفظ سلامت و عملکرد خوب قلب خود تنظیم کنید. متخصص تغذیه و سایر اعضای تیم درمانی شما برای ایجاد یک برنامه غذایی سالم که نیازهای شما را برآورده می کند، سبک زندگی شما را تکمیل می کند و به شما در حفظ وزن صحیح کمک خواهند کرد. به طور خلاصه مواردی که شما باید بعد از عمل جراحی رعایت کنید، موارد زیر هستند:

 • خوردن حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات در روز
 • خوردن نان سبوس دار، غلات و سایر غلات
 • نوشیدن شیر کم چرب یا خوردن سایر محصولات لبنی کم چرب برای کمک به حفظ کلسیم کافی
 • رعایت رژیم غذایی کم نمک و کم چرب
 • اجتناب از گریپ فروت و آب گریپ فروت به دلیل اثر آن بر گروهی از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی (مهارکننده های کلسینورین)
 • اجتناب از مصرف بیش از حد الکل
 • با نوشیدن آب کافی و سایر مایعات هر روز هیدراته بمانید
 • مایعات فراوان بنوشید (مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد که این کار را نکنید).
 • اگر بعد از چند روز اجابت مزاج نداشتید، از پزشک خود در مورد مصرف یک ملین خفیف سوال کنید.

استحمام بعد از جراحی پیوند قلب

در 3 هفته اول پس از عمل، شما نباید حمام بروید. حداقل به مدت 1 ماه یا تا زمانی که پزشکتان بگوید نیز، نباید شنا کنید یا از وان آب گرم استفاده نکنید.

هنگام حمام رفتن موارد زیر را رعایت کنید:

محل را هر روز با آب گرم و صابون بشویید و خشک کنید. از پراکسید هیدروژن یا الکل استفاده نکنید، که می تواند روند بهبود را کند کند. 

باید به گونه‌ ای حمام کنید که، پشت به سردوش ایستاده باشید. اجازه دهید آب گرم از روی شانه های شما عبور کند و روی محل زخم بیاید. 

اهمیت نکات مراقبتی عمل پیوند قلب

پیوند قلب یک عمل جراحی پیچیده است که می تواند زندگی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی شدید را نجات دهد. با این حال، مراقبت های بعد از پیوند قلب نیز بسیار مهم است. این مراقبت ها به بهبودی بیمار و جلوگیری از عوارض احتمالی کمک می کند. مراقبت های بعدی بخش کلیدی از درمان و ایمنی شما است.

در صورت داشتن مشکل با پزشک خود تماس بگیرید. بیماران پیوند قلب باید با پزشک خود در مورد هرگونه فعالیت یا دارویی که قصد مصرف آن را دارند مشورت کنند. پزشک می تواند به آن ها کمک کند تا تصمیماتی ایمن و بدون خطرات جانبی بگیرند.

آیا بعد از جراحی پیوند قلب هم باید به دکتر مراجعه کرد؟

تا چند هفته پس از جراحی احساس خستگی و درد خواهید کرد. ممکن است دردهای کوتاه و شدیدی در دو طرف قفسه سینه خود داشته باشید. ممکن است قفسه سینه، شانه ها و قسمت بالایی پشت شما درد بگیرد. این علائم معمولاً پس از 4 تا 6 هفته بهبود می یابند. به همین دلیل شما تا مدت ها بعد از عمل جراحی، هنوز باید توسط متخصص ویزیت شوید.

نتیجه گیری

در این مقاله، به برخی از بایدها و نبایدهای بعد از پیوند قلب اشاره شد. رعایت این نکات می‌تواند به کاهش خطر رد پیوند، عفونت و سایر عوارض احتمالی کمک کند. رعایت این نکات می‌تواند به شما کمک کند تا زندگی طولانی و سالمی پس از پیوند قلب داشته باشید.

دکتر امیرحسین جلالی

دکتر امیرحسین جلالی

فوق تخصص جراحی قلب و عروق
فلوشیپ جراحی بیماری های مادرزادی قلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا