Search
Close this search box.
دکتر امیرحسین جلالی

مراقبت ‌های بعد از عمل قلب باز

مراقبت ‌های بعد از عمل قلب باز مهم ‌ترین بخش از فرآیند بهبودی پس از این نوع جراحی است. در طول این دوره، برخی نکات و اقدامات اساسی وجود دارند که بیماران باید به آن‌ها توجه داشته باشند:

استراحت مداوم برای فرد: افراد باید به دستورات بهترین جراح قلب مربوط به استراحت پایبند باشند. شروع به فعالیت‌های خفیف و مداوم زمانی که پزشک مجاز می‌دهد هیچ اشکالی برای فرد ندارد اما باید توجه داشته باشید که قلب یک عضو بسیار حساس است و باید حتما بعد از انجام عمل قلب باز به استراحت بپردازید. خوابیدن و استراحت کامل برای اینکه بعد عمل دچار تپش قلب یا آریتمی قلبی نشوید، بسیار الزامی است.

عدم انجام فعالیت های سنگین:  انجام فعالیت های سنگین برای افرادی که این عمل را انجام داده اند تا مدت ها ممنوع است و باید حتما از انجام ورزش هایی مانند پیاده روی هم در روز های اولیه خودداری کنید. داشتن فعالیت های سنگین حجم خون بیشتری را به سمت قلب هدایت می‌کند و ممکن است تپش قلب برای شخص ایجاد شود. از مهمترین موارد، عدم داشتن فعالیت ها و ورزش های سنگین است.

مراقبت های بعد از عمل قلب باز

عدم مصرف سیگار: شما نه تنها قبل از جراحی قلب باز، بلکه بعد از این جراحی هم باید مصرف سیگار را کنار بگذارید. حداقل باید بدانید که این جراحی دارای حساسیت بسیار زیاد است و نباید سیگار و قلیان بعد از آن بکشید. مصرف سیگار هم باید با اجازه پزشک باشد زیرا این ماده برای برخی از بیماران، برای همیشه ممنوع خواهد شد.

ممکن است پزشک برای جلوگیری از ایجاد لخته خون، حرکات نرمی را توصیه کند که انجام دهید اما روش پزشکان متفاوت است و حتما این مورد باید با اجازه جراح خودتان انجام شود.

رژیم غذایی سالم: داشتن رژیم غذایی سالم حتی برای افرادی که قلب سالمی دارند نیز دارای اهمیت است و به این ترتیب افرادی که جراحی باز این اندام را انجام داده اند، باید حتما رژیم مواد غذایی خوبی را پیش بگیرند.

علائم مشکوک: اگر شما در روز اول بعد از این جراحی یا روز های ثانویه با علائمی چون ضربان قلب شدید، درد قفسه سینه، سوزش در ناحیه سینه خود رو به رو هستید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

درد بعد از عمل قلب باز را چگونه برطرف کنیم؟

درد بعد از عمل قلب باز را نباید به طور خودسرانه برطرف کنید و درواقع نباید همینطور به حالت عادی هر نوع مسکنی را مصرف کنید. این مورد را باید حتما با پزشک خود در میان بگذارید تا دارو های لازم را برای شما تجویز کند. درد بعد از این نوع جراحی برای اکثر افراد وجود دارد اما باید حتما ابتدا به پزشک خود اطلاع دهید. برخی اشخاص با وجود مصرف دارو های تجویزی همچنان درد را احساس می‌کنند که باید حتما این مورد را پیگیری کنند.

مراقبت زخم بعد از جراحی

مراقبت های زخم بعد از جراحی اهمیت بسیاری دارد زیرا ممکن است که دچار عفونت های مشکل ساز شوید. شما باید این زخم ها را تا دو الی سه روز بعد از عمل پانسمان کنید. این کار باید در نهایت بهداشت انجام شود زیرا اگر عفونت یا مشکلات این چنینی ایجاد شود، مشکلات خزناکی در نهایت به همراه خواهد داشت.

دکتر امیرحسین جلالی

دکتر امیرحسین جلالی

فوق تخصص جراحی قلب و عروق
فلوشیپ جراحی بیماری های مادرزادی قلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا