Search
Close this search box.
دکتر امیرحسین جلالی

عفونت قلبی (اندوکاردیت)

عفونت قلبی که اصطلاحا اندوکاریت نامیده می­ شود زمانی رخ می ­دهد که میکروب ها یا سایر عوامل تحریک کننده به قلب به حمله کنند. طبق نتایج آزمایشات انجام شده این عفونت ها بیشتر توسط باکتری­ ها، ویروس­ ها و گاه در مواردی کمتر توسط قارچ ها ایجاد می­ شوند؛ توجه داشته باشید که این عفونت می­ تواند به قلب آسیب رسانده یا حتی موجب التهاب شدید آن شود.

عفونت قلبی چیست؟

عفونت قلبی چیست؟

اندوکاردیت یا همان عفونت قلبی معمولاً در اثر عامل خارجی ایجاد می­ شود یعنی باکتری ها، قارچ ها یا سایر میکروب ها وارد جریان خون شده و به مناطق آسیب دیده در قلب می چسبند. از جمله مواردی که احتمال ابتلا به این عفونت را چند برابر می کند دریچه های مصنوعی قلب، دریچه های آسیب دیده قلب یا سایر نقص­ های قلبی است.

علائم عفونت قلبی

همانطور که در بخش قبلی مقاله هم اشاره کردیم عفونت قلبی در واقع یک التهاب تهدید کننده حیات و سلامت فرد است که در پوشش داخلی دریچه های قلب ایجاد می شود. علائم اندوکاردیت می ­تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد همچنین ممکن است به آرامی یا حتی ناگهانی ایجاد شود که در واقع بستگی به نوع میکروب های ایجاد کننده عفونت و وجود سایر مشکلات قلبی دارد.

توجه داشته باشید که برخی از افراد مبتلا به اندوکاردیت علائم خاصی ندارند ولی برخی از متداول ترین آن ها عبارتند از:

✳️ درد قفسه سینه

✳️ احساس خستگی

✳️ تورم پاها

✳️ ضربان قلب سریع یا نامنظم به صورت آریتمی

✳️ تنگی نفس، در هنگام استراحت یا در حین فعالیت

✳️ سبکی سر یا احساس غش کردن

✳️ داشتن علائمی شبیه آنفولانزا مانند سردرد، بدن درد، درد مفاصل، تب یا گلودرد

در صورت داشتن هریک از علائم نام برده ضروری است که فرد هر چه سریع تر به بهترین جراح قلب در تهران مراجعه نماید تا بررسی های اولیه انجام شود.

عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به عفونت قلبی 

علل اندوکاردیت بر حسب نوع عفونت متفاوت است و شایع ترین علل هر کدام از آنها که خطر ابتلا را در افراد را افزایش می ­دهد عبارتند از:

📌زمانی که لثه یک فرد خونریزی می کند و باکتری ها وارد جریان خون او شده و می تواند بستر را برای یک بیماری عفونی در قلب ایجاد نمایند.

📌 زمانی که در طی فرایند دندانپزشکی لثه فرد بریده شود باکتری ها خیل راحت وارد جریان خون می شوند.

📌 هنگامی که نیاز باشد تا پزشک مایعی را از بدن وی خارج کند یا مایعاتی را به بدن او تزریق کند باکتری ها از طریق سوزن و سرنگ وارد بدن می شوند.

📌 استفاده از مواد مخدر، به خصوص زمانی که برای تزریق از سوزن یا سرنگ مشترک استفاده می شود.

راه های تشخیص عفونت قلبی

برای تشخیص بیماری عفونت­ قلبی، لازم است تا یک متخصص قلب باتجربه مراجعه نمایید تا معاینات لازم برروی بیمار انجام داده شود از جمله راه های تشخیصی عبارتند از:

  • بررسی کامل علائم و نشانه های بیمار
  • استفاده از ابزاری هایی مثل استتتوسکوپ و دستگاه های برسری قلب تا از این طریق بتوان صدای قلب را شنید.
  • انجام آزمایشاتی مثل خون که به بررسی علائم مربوط هب عفونت و سیستم ایمنی می پردازد.
  • انجام روش های تصویر برداری نظیر اکوکاردیوگرافی، MRI که از طریق آن می توان ساختار قلب را بررسی کرد.

توجه داشته باشید که هریک از روش های تشخیصی نام برده را پزشک براساس علائم و نشانه های بیمار انتخاب می نماید.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد تیر کشیدن قلب

پیشگیری از عفونت قلبی

برای کمک به پیشگیری از عارضه عفونت قلبی هر فرد باید بر خود لازم بداند تا اقدامات زیر را در راستای حفظ سلامت خود انجام دهد که ازمهم ترین آن ها عبارتند از:

  1. علائم و نشانه های اندوکاردیت را بشناسیم که در صورت بروز علائم عفونت، به خصوص تب متداول و شدید، خستگی زیاد، هر نوع عفونت پوستی، بریدگی ها یا زخم های باز که به درستی بهبود نمی یابند فورا به پزشک مراجعه کنیم.
  2. دندان ها و لثه های خود را مرتب مسواک بزنید همچنین معاینات منظم دندانپزشکی را انجام جدی بگیرید چرا که بهداشت دهان و دندان بخش مهمی از حفظ سلامت کلی بدن و بویژه عدم ورود و نفوذ عفونت به قلب می­ باشد.
  3. استفاده از سوزن های کثیف می تواند باکتری ها را وارد جریان خون کند و خطر ابتلا به اندوکاردیت را افزایش دهند.

سوالات متداول 

علت عفونت قلبی چیست؟

علل اندوکاردیت بر حسب نوع عفونت متفاوت است ولی از شایع ترین علل ها می توان به ورود عفونت و باکتری به داخل رگ­های خونی اشاره کرد.

کدام قسمت های قلب در اثر عفونت قلب آسیب می بینند؟

– عضله قلب یا میوکارد
– دریچه های قلب
– پوشش داخلی یا اندوکارد
– غشای خارجی یا کیسه (پریکارد)

آیا عفونت قلب درمان می شود؟

بله اگر درمان به موقع انجام شود بهبودی هر چه سریع تر حاصل می شود.

آیا عفونت قلبی جدی است؟

از آنجایی که قلب انسان ناحیه حساس بدن و در واقع اصلی ترین عضو بدن است لذا هرگونه عارضه از جمله ایجاد عفونت، حتی در حد کم می­ تواند در دراز مدت خطرآفرین باشد.

نتیجه گیری

معمولا سیستم ایمنی بدن هر گونه باکتری مضری که وارد جریان خون شده را از بین می برد؛ با این حال، باکتری های روی پوست یا در دهان، گلو یا روده، ممکن است وارد جریان خون شده و در شرایط مناسب باعث اندوکاردیت یا عفونت قلب شود. از همین رو لازم است تا در صورت مشاهده علائمی مثل تب شدید، حس گرفتگی قفسه سینه و هر گونه حس مشکوکی در بدن بخصوص در ناحیه اطراف قلب حتما جدی گرفته شود تا بتوان آن را کنترل کرد.

دکتر امیرحسین جلالی

دکتر امیرحسین جلالی

فوق تخصص جراحی قلب و عروق
فلوشیپ جراحی بیماری های مادرزادی قلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا