Search
Close this search box.
دکتر امیرحسین جلالی

جراحی دریچه تریکوسپید

جراحی دریچه تریکوسپید یکی از کاربردی ترین روش‌های پزشکی در زمانی است که روش‌های دارویی نمی تواند تاثیرات مثبت خود را بر حال بیمار داشته باشد. در این روش که به ترمیم یا تعویض دریچه می‌انجامد، پزشکان برای برطرف کردن مشکلات نارسایی یا تنگی دریچه اقدامات تخصصی انجام می دهند.

همانطور که میدانید در حالت عادی خون انسان به سمت جلو در حال حرکت است و دریچه های قلب تنها می توانند به یک سمت باز شده و خون را به داخل هل بدهند. دریچه تریکوسپید مابین بطن دهلیز راست قرار دارد که بروز هرگونه مشکل و نارسایی منجر به تغییر در عملکرد آن می شود. به بیان دیگر هرگونه مشکل برای این دریچه سبب خواهد شد که خون وارد شده به بطن مجدد به دهلیز برگردد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتر جراحی دریچه سه لتی، هدف و نتایج کلی آن بپردازیم.

آشنایی کوتاه با دریچه تریکوسپید

در قلب 4 حفره وجود دارد که شامل بطن راست، بطن چپ، دهلیز راست و دهلیز چپ است. بین این بخش ها دریچه هایی وجود دارند که خون را از بخش قبل دریافت و به بخش بعد منتقل می کنند. دریچه تریکوسپید که به عنوان دریچه بین دهلیز و بطن راست است عملکرد یک طرفه داشته و همچون درب تاب خورده خون پمپاژ شده را به سمت جلو و به بطن راست انتقال می دهد.

جراحی دریچه تریکوسپید

گاهی به دلایل متفاوت که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، این انتقال با مشکلاتی مواجه شده که به عنوان نارسایی دریچه تریکوسپید یا تنگی دریچه تریکوسپید شناخته می شوند. در این حالت مقدار زیادی از خون منتقل شده به بطن، مجدد به دهلیز بر میگردد و این مشکلات فراوانی برای بیمار فراهم می کند. برای برطرف کردن این مشکلات روش های درمانی زیادی وجود دارد که در ابتدا به صورت مصرف دارو انجام می شود و در صورت حاد شدن شرایط می بایست از طریق عمل جراحی اقدام کرد.

بیشتر بخوانید: عوارض جراحی قلب باز

جراحی دریچه تریکوسپید چگونه است؟

زمانی که عملکرد دریچه به درستی صورت نگیرد، پزشک متخصص جراحی دریچه تریکوسپید را تجویز می کند که بر اساس آن دریچه باریک شده که به شکل صحیح بسته نمی شود، ترمیم یا تعویض خواهد شد. این جراحی کم تهاجمی،  به صورت باز یا از راه ورید انجام می شود که انتخاب هر روش تاثیر زیادی در میزان دوره نقاهت آن دارد.

هدف از انجام جراحی دریچه تری کوسپید

نارسایی دریچه تریکوسپید و تنگ شدن آن تاثیرات منفی زیادی در سلامت افراد دارد و گاهی همراه با درد های شدید در ناحیه قلب و شکم همراه است. بزرگ شدن کبد، تورم در ناحیه ساق و روی پا، خستگی بیش از اندازه، تنگی نفس و … از مهم ترین علائم این عارضه به شمار می آید. هدف از عمل جراحی دریچه تریکوسپید ترمیم یا در صورت نیاز تعویض دریچه تریکوسپید به منظور بهبود حال بیمار و برطرف کردن مشکلات عنوان شده است.

نتایج مورد انتظار از جراحی دریچه سه لتی

با توجه به مشکلاتی که درباره توضیحات فوق می توان اینگونه عنوان کرد که هدف از جراحی دریچه تریکوسپید و نتایج مورد انتظار از آن این است که فرد بیمار بتواند به روتین زندگی خود برگردد. بر اساس جراحی دریچه سه لتی پزشک متخصص با برطرف کردن مشکل اندوکاردیت عفونی و تنگ شدن دریچه شرایط را برای بهبود عملکرد قلب فراهم می کنند. در نظر داشته باشید که نوع عمل از نظر ترمیم یا تعویض دریچه قلب به تشخیص متخصص و با توجه به میزان حاد بودن این عارضه بستگی دارد.

بهترین جراح دریچه تریکوسپید قلب

جراحی تری کوسپید یکی از بهترین روش های درمانی برای برطرف کردن مشکلات مربوط به این دریاچه است که با توجه به نوع عارضه ایجاد شده، نیاز به ترمیم یا تعویض خواهد داشت. انجام این جراحی به نوعی تضمین کننده سلامت انسان است و از بروز دردهای ناشی از این عارضه جلوگیری می کند.

تشخیص و انجام جراحی دریچه تریکوسپید نیاز به تخصص در این زمینه دارد، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به سایت دکتر جلالی، به عنوان بهترین جراح قلب در تهران، این عارضه را به درستی مورد بررسی قرار دهید تا بتوان یک نتیجه کلی برای نوع درمان آن از نظر دارویی یا جراحی انتخاب نمود.

علائم نارسایی دریچه تریکوسپید

یکی از عارضه های مربوط به دریچه تریکوسپید، نارسایی آن است که معمولا راه تشخیص آن تنها از طریق مراجعه به کادر پزشکی متخصص امکان پذیر است. از مهم ترین علائم این عارضه می توان به صدای غیر طبیعی قلب اشاره کرد، البته ورم ساق پا و روی پا، درد در ناحیه شکم، ضربان شدید در شریان ها و در نهایت تورم در ناحیه شکم از دیگر علائم این بیماری به شمار می آید.

راه تشخیص بیماری تنگی دریچه تریکوسپید

یکی از دلایل بروز عارضه در دریچه تریکوسپید، تنگ شدن آن است که معمولا در برخی افراد با نشانه های خاصی همراه نیست. در این عارضه دریچه قلب بیمار به شکل عادی باز نمی شود و میزان خون انتقال داده شده به بطن راست کمتر از حد نرمال است.

میزان خون باقی مانده در دهلیز راست به عروق قبل باز میگردد و این اتفاق عملکرد قلب را مشکلات زیادی همراه می کند. یکی از مهم ترین روش های تشخیص تنگ شدن دریچه تریکوسپید بررسی علائم آن از طریق اکوکاردیوگرافی است. بر اساس این روش امواج صوتی عملکرد قلب و دریچه ها را مورد بررسی قرار می دهند. علاوه بر این انجام تست نوار قلب که فعالیت الکتریکی این عضو را مورد بررسی قرار می دهد. تصویربرداری از آن که هرگونه شکل تغییر در شکل، اندازه قلب و ریه را نمایش می دهد.

نتیجه گیری

جراحی دریچه تریکوسپید روشی قطعی برای برطرف کردن مشکلات مربوط به این بخش است که بر اساس آن بهترین پزشک متخصص با انتخاب یکی از روش های ترمیم یا تعویض، مشکلات مربوط به دریچه را برطرف می نماید. میزان موفقیت این عمل جراحی بالا است اما برای تضمین صد در صدی آن توصیه می کنیم به پزشک متخصص مراجعه نمایید، دکتر جلالی به عنوان یکی از فوق تخصص های قلب و عروق در کشور بهترین روش های درمانی را در اختیار شما قرار می دهد.

دکتر امیرحسین جلالی

دکتر امیرحسین جلالی

فوق تخصص جراحی قلب و عروق
فلوشیپ جراحی بیماری های مادرزادی قلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا