Search
Close this search box.
دکتر امیرحسین جلالی

انواع روش های اکو قلب

انواع روش های اکو قلب را بشناسید! یکی از ساده ترین راه های تشخیص بیماری های قلبی تست انواع روش های اکوکاردیوگرام است. در این نوع آزمایش ها با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا تصاویری از قلب ایجاد می شود. در این مقاله به تمامی روش های انجام این نوع آزمایش اشاره خواهیم داشت.

روش های اکو قلب

با توجه به اطلاعاتی که پزشک به آن نیاز دارد روش انجام اکوی قلب متفاوت است . در ادامه با انواع روش های اکو قلب آشنا می شوید : 

اکو قلب از عرض سینه

این نوع اکاردیوگرافی، ترانس توراسیک (TTE)  یا اکو از راه سینه نامیده می شود، که یک روش استاندارد اکوکاردیوگرام و غیر تهاجمی است. منظور از غیر تهاجمی این است که هیچ جراحی روی بدن انجام نشده و هیچ وسیله ای داخل بدن بیمار نمی شود. در این روش فردی که سونوگرافی را انجام می دهد روی سینه بیمار ژل پخش کرده سپس با فشار دادن دستگاهی روی پوست آن قسمت، امواج فراصوت از قفسه سینه به سمت قلب فرستاده می شوند. برای انجام این تست می توانید طبق معمول غذا و مایعات میل کنید.

انواع روش های اکو قلب

اکو قلب داپلر

در این نوع اکوی رنگی در حین عبور امواج صوتی با فرکانس بالا از قلب و عروق شما، بازگشت امواج توسط دستگاه گرفته میشود و یک تصویری از جریان خون قلب و عروق شما نشان داده می شود. در اکوی داپلر رنگی ، تصاویر رنگی (قرمز و آبی ) ایجاد می شود که با استفاده از آن ها ناهنجاری های مادرزادی قلبی و اختلالات دریچه قلب ارزیابی می شوند که ممکن است سونوگرافی های سنتی نتوانند آن ها را تشخیص دهند اما با این روش امکان پذیر است.

اکوکاردیوگرام از راه مری

زمانی که به دست آوردن تصاویر با روش اکو استاندارد دشوار باشد یا بنا به دلایلی به تصاویری با وضوح بیشتر نیاز باشد به دلیل نزدیک بودن مری به قلب از این روش استفاده می شود. در این روش بعد از بی حسی حلق بیمار یک لوله همراه با یک فرستنده امواج از حلق بیمار به درون مری او فرستاده می شود. این روش اکوی قلب ، ترانس ازوفاژیال یا اکو از راه مری) (TEE نامیده می شود. در این تست 6 ساعت قبل از انجام چیزی نخورید و نیاشامید.

اکو قلب با تست استرس

در این روش نشان داده می شود که قلب شما تحت استرس ورزشی چگونه کار می کند چون بعضی از مشکلات قلبی فقط در زمان انجام فعالیت های جسمانی رخ می دهند. در تست ورزش بیمار باید روی یک تردمیل یا دوچرخه ثابت راه رفته تا تصاویری از قلب به وسیله امواج فراصوت گرفته شود و اگر فرد نتواند ورزش کند ممکن است به او دارویی تزریق شود تا قلب او مثل زمان ورزش کردن به تپش بیفتد. برای انجام این آزمایش از 4 ساعت قبل چیزی نخورید و نیاشامید و به مدت 24 ساعت از خوردن هر چیز کافئین دار و کشیدن سیگار پرهیز کنید.

اکو قلب دو بعدی

اکوکاردیوگرافی دوبعدی از رایج ترین انواع اکوکاردیوگرافی است که تصاویر دقیقی از آناتومی قلب نمایش می دهد. از این روش برای اندازه گیری دقیق اندازه قلب و میزان کارایی اجزا قلب استفاده می شود. هم چنین می توان قدرت عضلانی قلب و توانایی بطن چپ در بیرون راندن خون از قلب را ارزیابی کرد.

آیا انواع روش های اکو قلب برای بیمار استفاده می‌شود؟

با توجه به اطلاعات مورد نیاز پزشک و حوزه ی مدنظر برای بررسی و تشخیص نوع بیماری برای هر بیمار روش انجام اکوکاردیوگرافی متفاوت است، چون این آزمایش به دلیل این که افراد از لحاظ سن، نوع بیماری و اوضاع جسمی باهم تفاوت دارند منحصر به یک روش نیست. در این موضوع بهتر است با فوق تخصص قلب مشورت کنید که با توجه به وضعیت جسمی فرد و میزان پیشرفت بیماری شما یکی از انواع اکو را تجویز کند.  

دکتر امیرحسین جلالی

دکتر امیرحسین جلالی

فوق تخصص جراحی قلب و عروق
فلوشیپ جراحی بیماری های مادرزادی قلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا