Search
Close this search box.
دکتر امیرحسین جلالی

آمادگی های قبل از آنژیوگرافی

آیا از آمادگی‌های قبل از آنژیوگرافی چیزی می‌دانید؟ آنژیوگرافی برای شناسایی بیماری‌های قلبی به کار برده می‌شود، بنابراین تست حساسی بوده و لازم است تا حتما قبل از عمل نکاتی را رعایت نمایید چرا که این نکات به پزشک کمک کرده تا نتایج دقیق‌تری را بدست آورد. همچنین به راحتی شما در طول تست هم کمک می کند، اما این آمادگی‌ها چه هستند و شامل چه مواردی می‌شوند؟ در ادامه در خصوص هریک از این موارد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

آمادگی های قبل از آنژیوگرافی قلب

اقدامات و آمادگی‌های قبل از آنژیوگرافی

از آن جایی که آنژیوگرافی آزمایش مهمی به حساب می‌آید، پس باید قبل از انجام آن نکاتی را رعایت کنید تا نتایج حاصل از آن نیز دقیق تر باشد. این نکات شامل پوشش مناسب و مصرف داروها و … می‌شود که در این بخش از مقاله بیشتر در مورد هریک از آن ها صحبت خواهیم کرد.

✳️ تغذیه

دستورالعمل مناسب برای خوردن غذا و مواد خوراکی در آمادگی‌های قبل از آنژیوگرافی بستگی به ساعت تعیین شده برای عمل دارد. معمولا در دستورالعمل شخصی که بهترین دکتر آنژیوگرافی در تهران به شما توصیه می کند، تمامی این موارد ذکر شده است. از مهم‌ترین آن ها، می‌توان به مصرف مایعات اشاره کرد.

بهتر است تا سه ساعت قبل از شروع روند آنژیوگرافی، مایعات زیادی مانند آب مصرف نمایید همچنین به هیچ عنوان غذای سنگینی نخورید ولی بعد از آن می‌توانید از یک میان ‌وعده سبک مانند آب میوه استفاده کنید.

باتوجه به تمامی نکاتی که ذکر شد، معمولا پزشکان توصیه می‌کنند که قبل از انجام تست حتما ناشتا باشید. با این حال حتما با پزشک خود مشورت نمایید. اگر نوبت آنژیوگرافی شما در بعد از ظهر است، می‌توانید شب قبل غذا بخورید، اما در نوبت صبح بهتر است که از شب قبل ناشتا باشید.

✳️ مصرف داروها

همه داروهایی که مصرف می‌کنید را قبل از آنژیوگرافی باید به همراه داشته باشید و حتما آن را همراه با مایعات مصرف نمایید. دقت داشته باشید که برخی از داروها دارای محدودیت هستند و نباید آن‌ها را قبل از آنژیوگرافی استفاده کرد. 

مصرف هیچ دارویی را به طور خودسرانه قطع نکنید و حتما قبل از آن با پزشک خود صحبت کنید. اگر پزشک شما تایید کند باید از مصرف آسپرین یا محصولات حاوی آسپرین خودداری کنید. داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و … به هیچ وجه نباید مصرف شود.

مدت زمان این محدودیت چیزی حدود 72 تا 24 ساعت قبل از انجام عمل خواهد بود.

افرادی که دیابت دارند، بهتر است که با پزشک خود مشورت کنند و سپس تزریق انسولین را انجام دهند. 

نکته: شب قبل از انجام آنژیوگرافی قلب غذایی مصرف نکنید چرا که در طول عمل پزشک شما را بیهوش می‌کند، همچنین باید اشاره کنیم که مصرف مایعات رقیق مانند چای، قهوه و آب قبل از عمل هیچ مشکلی ندارد.

✳️ لباس مناسب

اکثر افراد تصور می‌کنند که برای آنژیوگرافی لازم نیست پوشش خاصی داشته باشند، اما این تصور کاملا اشتباه است و حتما قبل از انجام تست باید پوشش خاصی داشته باشید.

گان، لباس مخصوصی است که قبل از عمل باید حتما آن را بپوشید دقت داشته باشید که این لباس کاملا گشاد است، بنابراین در هنگام پوشیدن آن هیچ مشکلی نخواهید داشت.

دقت داشته باشید که از کفش راحت استفاده کنید تا در هنگام انجام آنژیوگرافی اذیت نشوید.

بیشتر بخوانید: مقاله هزینه آنژیوگرافی قلب

سایر آمادگی‌های قبل از آنژیوگرافی

علاوه بر تمامی مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، آمادگی‌های دیگری نیز قبل از آنژیوگرافی لازم است تا حتما رعایت شود که از مهم ترین آن ها عبارتند از:

📍 قبل از انجام تست به دلیل حساس بودن آن بهتر است که هر گونه ساعت و کمربند را دربیاورید.

📍 این تست در بیمارستان انجام می‌شود، پس از زدن افترشیو و عطر خودداری کنید.

📍 هر گونه عینک، سنجاق و گیره سر را باید از موهای خود خارج کنید تا در روند آنژیوگرافی اختلالی به وجود نیاید.

📍 ممکن است پرستار کاتتر را از قسمت کشاله ران یا دست شما وارد کند، پس بهتر است موهای زائد این قسمت را از بین ببرید تا کار بهتر انجام شود.

📍 تمامی مدارک لازم برای آمادگی‌های قبل از آنژیوگرافی را به همراه خود داشته باشید تا هنگام درخواست پزشک زمان شما تلف نشود. اگر حساسیت دارویی دارید، بهتر است که با پزشک خود در میان بگذارید.

📍 قبل از انجام آنژیوگرافی ممکن است پزشک برای بررسی سلامت عمومی، معاینات فیزیکی و آزمایش خون را در دستور کار قرار دهد.

تمامی موارد ذکر شده قبل از عمل  به شما گوشزد خواهد شد.

نتیجه‌گیری

آنژیوگرافی معمولا آزمایش خاصی است که برای تشخیص بیماری‌های قلبی و عروقی استفاده می‌شود. همه بیماران موظف هستند که آمادگی‌های قبل از آنژیوگرافی را به درستی انجام دهند؛ چرا که ممکن است در روند انجام جراحی اختلال ایجاد نماید. بنابراین، بهتر است طبق دستورالعملی که پزشکتان به شما می‌دهند عمل کنید.

دکتر امیرحسین جلالی

دکتر امیرحسین جلالی

فوق تخصص جراحی قلب و عروق
فلوشیپ جراحی بیماری های مادرزادی قلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا